עדשות גרמניום

פילטרים

א. אופטיקל קומפוננטס בע"מ מייצרת מגוון רחב של מוצרים מותאמים אישית עבור לקוחותינו וצורכיהם.

תהליכי הייצור במפעל, נעשים עפ"י נהלים קפדניים ביותר, ומתקני הייצור שלנו מנוהלים ע"י צוותים מנוסים של מהנדסים, מנהל ייצור, מפקחי איכות ונציגי שירות לקוחות אשר עומדים לרשות לקוחותינו במשך כל זמן הפרויקט.

עדשות גרמניום בהזמנה אישית

עדשות אופטיות בהזמנה אישית הן מהמובחרים מבין מוצרי החברה, והן מיוצרות ממגוון רחב של חומרים, והחומר עליו נדון במאמר זה, הינו- גרמניום.

החברה מספקת עדשות איכותיות מסוגים שונים, כמו סנגלטים, דובלטים וטורואידים. עדשות אלו עומדות במפרטים מדויקים עפ"י דרישות הלקוח. לדוגמא: בכדי לענות על מפרט טכני נדרש עבור עדשות אלו, כל פרט חייב להיות ממורכז בנפרד, במפרט טכני נוסף, כאשר שני צירים אופטיים מיושרים בקפידה בתהליך ההדבקה. בטריפלט, יש ליישר שלושה צירים אופטיים בכדי לקבל סטיית זוויות מותרת. א. אופטיקל קומפוננטס בע"מ, מייצרת עדשות אופטיות נוספות, המגיעות גם כצילינדרים וטורואידים.

גרמניום הנו אחד החומרים שבו א. אופטיקל קומפוננטס נעזרת בפיתוח עדשות. (Ge) הוא חומר קשה יחסית, ובעל צפיפות גבוהה. גרמניום, ביחד עם Si, ZnSe משמשים כולם ביישומים פירומטרים. גרמניום הוא חומר המעביר אינפרה-אדום, אשר חוסם אורכי גל אולטרה-סגולים (UV) ונראים אך מאפשר אינפרה-אדום מ- 2 µm.

מבין חומרי הגלם באינפרה-אדום, גרמניום הוא בעל מקדם השבירה הגבוה ביותר. מקדם השבירה של גרמניום משתנה במהירות יחד עם טמפרטורה והחומר הופך לעכור בכל אורכי גל מעט מעל 350K כאשר הפער האסור מוצף עם אלקטרונים חמים. הכוונה היא, שיש לחומר מוליכות חום טובה.
גרמניום כפוף לבריחת חום, מה שאומר שהעברה יורדת ככל שהטמפרטורה עולה. בנוסף, אינו היגרוסקופי ואינו רעיל. גרמניום בעל דיספרסיה אופטית נמוכה, קשיחות משטח מעולה, וחוזק רב.

גרמניום הוא חומר בעל יתרונות רבים בהיבט העיצובי של העדשות כאשר, בזכות מקדם השבירה שלו, ניתן לענות על צרכים ודרישות של לקוחות שבלעדיו יהיו בלתי אפשריות לביצוע. בזכות מקדם השבירה הגדול שלו, ניתן לצפות אותו בציפויי AR. לגרמניום ישנה סטיית נורמה כרומית מינימלית בזכות הדיספרסיה הנמוכה (תוצאה של תוצאת השבירה הגורמת לגלים להישבר בזוויות שונות)

גרמניום מעביר יותר מ45% בין 2-14 μm עד 45⁰C אך העברה זו מופחתת באיטיות ב 100⁰ C ואח"כ מהר יותר, מעל 200⁰C. כאשר גרמניום חשוף לטמפרטורות גבוהות, מה שעלול להביא, בתנאים מסוימים לכשל בחומר, ולתפקודו. בנוסף, היה ונוצרת בעיית משקל, מומלץ להתייחס לצפיפות הגבוהה של גרמניום (5.33 g/cm3).

לגרמניום יש רמת קשיות  HK780, מעט גבוהה יותר מ- (GaAs) אשר מחזיק באותן תכונות מכניות. כך הוא הופך אידאלי עבור יישומי אינפרה-אדום אשר דורשים אופטיקה יציבה. גרמניום הנו שקוף באורכי גל אינפרה-אדומים. הוא חומר אופטי הכרחי לאינפרה-אדום (IR) כיוון שניתן לחתוך וללטש אותו לצורת עדשות. אופטיקת גרמניום (Ge) מיושמת במערכות אינפרה-אדום שונות. שני המאפיינים הבולטים ביותר שלו, מקדם השבירה הגבוה ודיספרסיה נמוכה, הופכים אותו לשימושי ביותר בעדשות צילום בעלות זווית-רחבה, מיקרוסקופיה, ובתעשיית הסיבים האופטיים- אשר בשנת 2002 השתמשה ב-60% מכמות הגרמניום השנתית שהופקה.

גרמניום משמש גם כאופטיקה קדמית במצלמות דימות תרמי עם טווח מיקרונים של 3-5, 8-14 לדימות תרמי פסיבי ואיתור נקודות חמות. שימושים נפוצים בצבא, במיוחד לראיית לילה וראייה לקויה בתנאי ערפל ולוחמה באש ובתחומים נוספים: דימות תרמי, ספקטרוסקופיה, אור מונוכרומטיים כגון לייזרים (Quantum Cascade (QCL.

קרא עוד: אופטיקה לתחום הרפואהאופטיקה לתחום הצבאי