מהם חלונות אופטיים?

פילטרים

חלון אופטי הוא חתיכה של חומר אופטי שקוף (לא בהכרח ויזואלית), המעוצב כך שאורכי גל מסוימים יוכלו לעבור דרכו אל פיסת ציוד אופטי הנמצאת בצידו השני של החלון. לרוב, חלון הוא מקביל ומצופה בציפוי אנטי-רפלקטיבי מיוחד, בייחוד אם מיועד לשימוש בספקטרום האור הנראה. ישנם חלונות נוספים, המעוצבים לשימוש מחוץ לטווח האור הנראה, כגון בספקטרום האינפרה-אדום והאולטרה-סגול.

יישומים בתעשייה לחלונות אופטיים:

חלונות אופטיים מיושמים בציוד לתעשיות התעופה והחלל, הצבא, הרפואה ומו"פ, תוך שילוב סוגי רכיבים אופטיים נוספים. חלונות אופטיים בדרך כלל משמשים כמחסומים מגנים בגלאים וחיישנים אלקטרונים רגישים. כחוק, סוג זה של חלונות אופטיים אינו משתמש בהגדלה, וניתן לייצרו מחומרים שונים, כמו סיליקון, אשלגן ברומי, וגרמניום. חלונות אופטיים מסייעים בסינון אור החוצה, או בחיזוקו אל מחוץ לתחום הנראה, באורכי גל אינפרה-אדום או אולטרה-סגול. חלונות אופטיים מסייעים בשליטה על כמות האור באמצעות פיזורו ברגע שעובר דרך החלון. ניתן לעצב חלונות אופטיים כך שיפזרו את כל החלקים/ חלק מסוים מאורכי גל אור. אחד מסוגי החלונות האופטיים הנפוצים והמוכרים ביותר הוא מפזר אור אולטרה-סגול (אשר עודף ממנו עלול להזיק לחומרים אחרים).

חלונות אופטיים רבים מעוצבים עבור שימושים במטוסי קרב טקטיים, כמו במערכות יירוט וניווט, ובדר"כ פועלים מהתחום הנראה ועד אינפרה-אדום-בינוני. חלונות אופטיים מיושמים גם במערכות לייזר, ומאפשרים לצבעים מסוימים בלבד של אור הנפלט, לעבור דרכם. חלונות אופטיים נמצאים בשימוש נרחב בתחום הרפואי, גם לטיפול וגם לדימות. ניתוחי לייזר הופכים מועדפים יותר ויותר לביצוע תהליכים רפואיים, כירורגיים עדינים. כיום, גידולי מוח מוסרים באמצעות לייזרים אשר נשלטים ע"י מחשב, הליך שכזה לא היה עולה על הדעת לפני עשור, עקב רמת הסכנה הכרוכה בכך.  בעיות ראייה ועיוורון אשר עד לפני כמה שנים היו כמו גזר דין סופי עבור הלוקים בהן, יכולות כעת להיפתר בזכות ניתוח עדין המבוצע בעזרתם הייחודית של החלונות האופטיים. באסטרונומיה, חלונות אופטיים "פתחו" לנו אנשי המקצוע, חלון רחב של ידע על אובייקטים בחלקים הרחוקים של היקום, ודרך דימות לווייני החכמנו ולמדנו דברים נוספים רבים על איך כדוה"א מגיב להפרעות מטאורולוגיות, תופעות גאולוגיות, זיהום, ואפילו כיצד הפך את עולמנו לבטוח יותר באמצעות ריגול לווייני. חלונות אופטיים הביאו למהפכה באופן שבו אנו מייצרים דברים, הם מאפשרים דייקנות וירידה לפרטים עמוקים יותר בעת ייצור מוצרים. ואם ניזכר בסיני הזקן שאמר פעם "אנו חיים בזמנים מעניינים…" נראה כי כך גם היום, אנו בהחלט חיים בזמנים שכאלו.

בחרו את הציפוי שלכם

רכיבים אופטיים ניתנים לציפוי ע"י דרישה וצורך מוגדרים של הלקוח. א. אופטיקל קומפוננטס ישראל מציעה ללקוחותיה מגוון רחב של ציפויים רפלקטיביים ואנטי רפלקטיביים בעלי סף עוצמת נזק גבוה המתאימים לתעשיות לייזר ולכל מטרה מוגדרת, כמו גם רכיבים נוספים העומדים כולם בתקנים ובדרישות איכות מחמירות ביותר.

קראו עוד: רכיבים אופטייםעדשות Ge